Lekarze specjaliści chirurdzy w ramach Poradni Proktologicznej zajmują się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń jelita grubego, odbytnicy i odbytu,

w tym:

– nowotworów odbytu i odbytnicy
– żylaków odbytu i odbytnicy
– szczelin odbytu
– ropni
– krwawień i świądu
– krwiaków okołoodbytniczych
– przetok okołoodbytniczych

W ramach Poradni Proktologicznej wykonywana jest REKTOSKOPIA (badanie endoskopowe odbytnicy) oraz Zakładanie Gumowych Podwiązek na żylaki odbytu. W razie potrzeby pacjenci są kierowani do kompleksowej diagnostyki w ramach Poradni Chirurgicznej, Gastrologicznej oraz na badania endoskopowe przewodu pokarmowego – GASTROSKOPIA i KOLONOSKOPIA(obydwa zabiegi wykonujemy na miejscu).

Na czym polega Rektoskopia?

Badanie polega na wziernikowaniu kanału odbytu i odbytnicy. Do tego celu służy rektoskop – metalowy, sztywny wziernik długości od 20 – 30 cm i średnicy 2 cm. Do rektoskopu jest doprowadzone za pomocą włókien szklanych tzw. zimne oświetlenie. Metoda ta umożliwia ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego. Pozwala także na pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. Możliwe jest także usuwanie polipów, ciał obcych i hamowanie krwawienia.

Wskazania do wykonania Rektoskopii:

– Krwawienie z odbytu (także tzw. krwawienie utajone – krew w stolcu jest stwierdzana tylko w badaniu laboratoryjnym, a nie jest widoczna gołym okiem).
– Bóle w okolicy odbytu, podbrzusza.
– Zmiana rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca (stolec taśmowaty, ołówkowaty), daremne parcie na stolec bądź bezwiedne oddawanie stolca.
– Guzy w odbycie.
– Sączenie wydzieliny z odbytu.
– Świąd odbytu z niewyjaśnionej przyczyny.
– Inne (wziernikowanie mające na celu pobranie wycinków błony śluzowej, w celu potwierdzenia istnienia niektórych procesów chorobowych np. skrobiawicy).

Lekarze przyjmujący w Poradni Proktologicznej:

Facebook